Macierzynstwo.info, macierzyństwo, iwona guć

Kontakt

tel. 602 12 26 72

e-mail: iwona@gucie.pl

www.macierzynstwo.info

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży - Ważne oddychanie

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży - Ważne oddychanie

 

Przyszła mama powinna rozpocząć ćwiczenia od 28 - 30 tygodnia ciąży. Przedtem jednak musi uzyskać od lekarza zaświadczenie o braku przeciwwskazań. Wiele ćwiczeń wykonuje się w ramach zajęć szkoły rodzenia. Nie przyniosą one jednak efektów, kiedy kobiety nie będą powtarzały ich systematycznie w domu.

 

Jak ćwiczyć radzi Iwona Guć, położna, pracownik Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni, instruktor szkoły rodzenia.

 

- Najważniejsze są ćwiczenia oddechowe. Każda kobieta powinna przed porodem nauczyć się i wyćwiczyć sposób oddychania torem przeponowym, z różną szybkością. Nigdy do końca nie wiadomo, jakie oddychanie będzie w czasie porodu najkorzystniejsze dla danej osoby, każda rodzi w innym tempie, w innej pozycji i inaczej oddycha. Dlatego należy wcześniej ćwiczyć oddychanie różnymi sposobami.

 

W czasie porodu można oddychać tylko nosem, tylko ustami, albo wdychać powietrze nosem i wydychać ustami. Kiedy rodząca odczuwa lekkie skurcze parte, ale nie można jeszcze przeć, wykorzystuje się bardzo szybkie oddychanie przeponowe ustami, tzw. ziajanie.

 

Bardzo przydatne są także ćwiczenia aktywizujące poszczególne partie mięśni istotnych w czasie porodu oraz spokojne ćwiczenia relaksacyjne, połączone często z masażem. Warto zaangażować partnera – wspólne ćwiczenia to miły i jednocześnie pożyteczny sposób na spędzanie chwil we dwoje.

(maja)